П`ятниця, 22.06.2018, 11:11

Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Мої файли [14]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 180
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Файли » Мої файли

Бібліотечний урок "Великі права маленької людини"
23.12.2016, 19:09

Тема:   Великі права маленької людини

Мета:   формування  в учнів  поняття про  основні права дитини, які задекларовані в Конвенції ООН «Про права дитини»; ознайомлення з питаннями соціально-правового захисту дітей; виховання поваги до прав інших  людей, формування  почуття обов’язку.

Обладнання: текст Конвенції про права дитини, плакат «Великі права маленької людини», тематична виставка «Право – математика свободи», вислови, ігрові завдання (зашифровані слова, картки-відгадки до загадок, телеграми, плакат-будиночок «Права і обов’язки», відеофрагменти мультфільмів)

Тип уроку: бібліотечний урок

 

ХІД УРОКУ


І.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Слово бібліотекаря

- Уявіть собі, що ви опинилися на безлюдному острові, окрім того,  не маєте доступу до мережі Інтернет,  не можете користуватися ніякими ґаджетами. Чого вам буде не вистачати понад усе?

Відповіді учнів

 - Отже, більшості з вас не вистачає спілкування, тому що ми з вами люди, живемо серед собі подібних, маємо гостру необхідність у взаємодії з іншими представниками свого виду. Разом з тим, ми всі дуже різні. Кожна людина має властиві лише їй риси характеру, переживання, бачення світу. Як же зробити так, щоб такі несхожі між собою люди все-таки жили в атмосфері взаємоповаги?

Відповіді учнів

  • Для цього існують правила, які керують стосунками між людьми. Саме життя змусило встановити їх. Перебуваючи на навчальних заняттях у школі, кожен з вас має виконувати правила поведінки у навчальному закладі. Йдучи до театру чи кіно, також дотримуєтеся певних правил. Йдете вулицею – і там діють суворі правила, бо ви є учасником дорожнього руху.

Є ще й такі правила, які зобов’язані виконувати усі люди без винятку. Саме  ці правила  підтримують порядок у державі. Але окрім обов’язків людина має й права. Права у свою чергу мають захищати закони, що діють у державі.

Запитання до учнів

  • Чи кожна людина має обов’язки?
  • Чи кожен з нас має права?
  • Які вам відомі права, що має кожна людина?

Відповіді учнів

Слово бібліотекаря

Права людини – це певні можливості, які охороняються законом, те, що людина може робити для ведення повноцінного життя, і в чому їй не можуть відмовити.

 

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Запитання до учнів

  • Чи знаєте ви свої права?

Відповіді учнів

 

ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

  1. Оголошення теми і мети
  2. Гра «Шифрувальник»

Завдання: розгадати слово за поданими літерами

Ключ: життя, свобода, закон, право

Слово бібліотекаря

Отже, сьогодні говоритимемо з вами про життя маленької людини  у світі дорослих, її права і свободи, а також закони, які їх охороняють

V. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ

  1. Слово бібліотекаря

Права дитини – це певні можливості, які потрібні вам, дітям, для того, щоб жити і дорослішати. Тобто те, що ви можете робити і в чому вам не можуть відмовити. Це закони, які оберігають дитину.

Діти – дзеркало будь-якої держави, вони її майбутнє. Сьогодні 250 млн дітей живе за рахунок важкої праці, жебрацтва, пограбувань. 30 млн дітей у світі не можуть навчатися. Поширилася торгівля дітьми, використання дітей, від яких відмовились батьки, для пересадки органів.

В Україні з’явився новий тип дітей – „діти вулиці”. Діти, що залишили рідні домівки, живуть, де прийдеться – на вокзалах, в каналізаційних ямах, підвалах, харчуються, як заманеться – де вкрадуть, де пожебрачать. З них виростають злочинці, наркомани.

Уявіть собі, що до  ХVII ст. діти не мали іграшок, дитячого одягу, дитячих книжок. Аж у ХVIII ст. на дітей починають звертати увагу. Але й тоді ще не  було законів, які оберігали б їхнє життя. І ось 20 листопада 1959 року було прийнято Декларацію прав дитини, в якій сформульовано всього 10 принципів. І хоч ці принципи надзвичайно важливі і не втратили свого значення, Третій Комітет ООН продовжував працювати над більш широким колом питань захисту дітей. І в листопаді 1989 року 44 сесія Генеральної Асамблеї ООН прийняла Конвенцію прав дитини. 

Конвенція – це угода, а Конвенція прав дитини є угода про те, які права має дитина.

Право – це те, що ніхто не може відібрати у дитини.

  1. Робота над положеннями плакату «Великі права маленької людини»

Слово бібліотекаря

  • Так, діти мають права, але про це вони часто не знають. Які ж ви маєте права?(Відповіді учнів за плакатом)
  • Отже, окрім інших прав, кожен з вас має право на повноцінне харчування.

Запитання до учнів

  • Як ви розумієте це поняття?
  • Чи є повноцінним харчуванням вживання газованих солодких напоїв, чипсів?
  • Яку шкоду на організм чинять такі продукти?
  • Які продукти роблять нас здоровішими?
  • Гра « Салат здоровя»

Завдання: розгадавши загадки, дізнаєшся, яка страва (салат)належить до здорового харчування і обовязково має бути в раціоні дитини.

  1. Хто голівоньку свою влітку покриває? І по двадцять хустин на голівці має? (Капуста)
  2. Під землею народилась і для борщику згодилась. Мене ріжуть, чистять, труть, смажать, варять і печуть (Картопля)
  3. Кажуть, щоб хвороб не знати, треба всім мене вживати. Може, ви мене й з’їсте, тільки сльози проллєте (Цибуля)
  4. Довгий, зелений, добрий і солоний, добрий і сирий. Хто він такий? (Огірок)
  5. Без рук, без ніг, а в’ється, як батіг (Квасоля)
  6. В полі хороше мені зеленіти навесні. Чим же я  - не молодець? Маю диво-корінець, все про нього дбаю, цукор відкладаю (Буряк)

Примітка: малюнки-відповіді, які можна розміщувати перед дітьми, після розгадування загадки, допоможуть при виконанні завдання

Відповідь: салат «Венігрет»

  1. Продовження роботи над положеннями плакату «Великі права маленької людини»

Слово бібліотекаря

У Декларації передбачено, що всі люди народжуються вільними і рівними у своїх правах,  людину не можна піддавати дискримінації через національну, етнічну, релігійну, расову ознаки, а також через стать, політичні переконання.

 Але дорослі можуть захищати свої права від злодіїв, шахраїв, а діти ще не в змозі цього робити.

Запитання до учнів

  • Хто ж допоможе вам захистити свої права?

Відповіді учнів (Права дитини захищає сімя, школа і держава)

-    Діти, до шкільної бібліотеки надійшли термінові телеграми. До вас звертаються герої казок і просять негайної допомоги, бо у казковому світі теж знаходяться правопорушники, які нехтують законами і правилами. Допоможемо нашим друзям?

Гра «Телеграма»

Завдання: діти читають телеграми, називають автора, казку, героя, який звертається по допомогу

  1. Діти, допоможіть! Посадили мене в тюрму за те, що допоміг Гарбузу повернути його будиночок!» (Джанні Родарі «Пригоди Цибуліно»,  Цибуліно)
  2. Рятуйте! Нас зїв сірий вовк!» («Вовк і Семеро козенят», козенята)
  3. «Мені дуже холодно в зимовому лісі. Діти, допоможіть знайти квіти!» (С. Маршак «Дванадцять місяців», падчерка)
  4. «Діти, мене відвезли від бабусі і названої сестри в льодове царство. Мені холодно, я хочу додому!» (Г.-К. Андерсен «Снігова королева», Кай)
  5. «Діти, я хочу на бал, а мене примушують працювати без відпочинку!» (Шарль Перро «Попелюшка», Попелюшка)

 

VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Слово бібліотекаря

  • Сьогодні ви дізналися про  основні права, які задекларовані в Конвенції ООН «Про права дитини». Але, знаючи свої права, не забуваймо і про обов’язки

 Гра „Правознавчий будиночок

Завдання: учням роздаються картки, на яких перелічені певні права й обов’язки,  пропонується  відповідно розташувати їх у «будиночки» плакату «Я знаю права, я виконую обов’язки!»

 

Орієнтовні відповіді:

 

Права

Обов’язки

  • на навчання;              
  • на життя та охорону здоров’я;
  • на захист від роботи, яка шкодить        здоров’ю і розвитку;
  • на свободу думки;
  • на ігри, розваги, відпочинок;
  • на користування бібліотеками

            

 

  • дотримуватись правил дорожнього руху;
  • старанно вчитися;          
  • берегти природу, пам’ятки культури;
  • дотримуватися моральних норм поведінки;
  • дотримуватися розкладу дня  й ощадливо використовувати  час
  • виконувати посильну хатню роботу      за дорученням батьків                                                                        

 

Гра «Юний правознавець»

Завдання: учні переглядають відеоряд епізодів відомих казок; вказують особу, яка вчинила правопорушення; називають права дитини, якими знехтували

 

I. ПІДСУМОК УРОКУ

Слово бібліотекаря

Діти, від народження ви маєте права, які гарантовані і захищаються державою. Їх ви повинні знати і користуватися ними. Але пам’ятайте: користуючись своїми правами, ніколи не порушуйте права інших. З часом у вас збільшиться обов’язків, на вас буде покладатися більша відповідальність. Але що б з вами не сталося, які  перипетії долі не лягли б  на вас своїм тягарем,  ніколи не забувайте про те, що ви, перш за все, люди. Ваші найкращі порадники – розум , серце і совість.  Вчиться бути Людьми з великої літери: порядними, добрими, співчутливими. Для цього у вас так мало і так багато часу водночас – все життя.

IІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати ілюстрації до конкурсу «Права і обов’язки дитини» (на прикладі ситуацій, у які потрапляли герої улюблених творів)

Категорія: Мої файли | Додав: sc_16_pv
Переглядів: 53 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту
  • Official Blog
  • uCoz Community
  • FAQ
  • Textbook
  • Copyright MyCorp © 2018uCoz